Home
През март 2003 IETF реши, че това е времето да започне фазата на излизане от експерименталната IPv6 мрежа (6Bone), която започна през 1996. Това включва план за фаза на излизане, който определя, че на 6 юни 2006 няма да се ползват 6Bone префикси в Интернет под каквато и да било форма.
Още повече, работната група по IPv6 в IETF започна процеса на придвижване на ключовите спецификации на IPv6 към последната стъпка в процеса на стандартизиране на IETF (напр. Standard). Протоколите на IETF се вдигат до ниво Internet Standard, когато се натрупа значителен реализационен и успешен операционен опит. Доставчиците на IPv6 продукти се насърчават да участват в този процес, като идентифицират IPv6 продуктите си на сайта на IPv6-to-Standard.
С това събитие се иска да се потвърдят усилията на всички участници в 6Bone, обществото около IETF, което разработи IPv6, други организации ангажирани в промоцията на IPv6 и операторите и крайните потребители, които го възприеха рано. Всички те бяха ключови сътрудници за успеха на IPv6. Доставчиците и другите организации, които осигуряват IPv6 усуги онлайн, се насърчават да регистрират тези услуги в сайта на Деня на IPv6.
На 6 юни 2006, крайните потребители ще могат да се свържат към горния уеб сайт, за да научат за въпроси като как да пуснат IPv6 в операционната си ситема, как да получат IPv6 свързаност и как да опитат някои от достъпните услуги.
По повод на това виртуално празнуване, имаме малко цитати по този въпрос от двама ключови човека:
- Боб Финк (проекта 6Bone): “След повече от десет години планиране, разработка и опит с IPv6, с усилия от целия свят, за мен е удовлетворително да видя фазата на излизане на 6Bone на 6ти юни 2006, след като съм служил на целта й да стимулира разработката и опита с IPv6, оставяйки IPv6 като продължаващ компонент в добро здраве за бъдещето на Интернет!”
- Брайън Карпентър (IBM, съавтор на множество IPv6 RFC-та и председател на IETF): “Много е окуражаващо да се види как IPv6 продължава напред, и технически и търговски, с адресните си присвоявания рутинно управлявани от същите регистри, които се грижат за бързо свършващото множество от адреси на IPv4. С нетърпение очаквам деня, в който Интернет ще стигне десет милиарда активни възела с публични адреси, което ще е възможно само с IPv6”.